Info


Obecnie prowadzimy prace rozwojowe serwisu, więc jest możliwość chwilowego braku dojścia do usłg. Przepraszamy za utrudnienia. Planowane zakończenie prac 24 luty 2018.

dziękujemy za wyrozumiałość

dziękujemy za wyrozumiałość.


Związek małżeński zawarty w urzędzie stanu cywilnego (ślub cywilny) lub w kościele (ślub konkordatowy) zmianie dane małżonków szczególnie Pani Młodej. Dowody osobiste ulegają unieważnieniu, a wydawane są bez opłat.  Dlatego warto już dzisiaj pomyśleć o tym i zapisać się na przypominajkę dostępną tu link.

Dowody osobiste podlegają unieważnieniu z urzędu:

Po upływie 3 miesięcy od zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym, w przypadku nie złożenia przez posiadacza dowodu osobistego wniosku o jego wymianę  licząc od daty zaistnienia zmiany. Dla obywateli przebywających poza granicami kraju okres ten wydłużono do 4 miesięcy.

Po ślubie zmianie ulegnąć mogą takie dane w dowodzie osobistym jak:
Nazwisko (przejęcie drugiego członu nazwiska,  zmiana nazwiska)
Adres zamieszkania zarówno jej jak i jego

Dowód osobisty podlega wymianie
w razie zmiany danych, które zamieszczane są w dowodzie osobistym - wniosek należy złożyć w terminie 14 dni

Wyrobienie nowego dowodu po ślubie jest jest bezpłatne.

Wymagane dokumenty do nowego dowodu po ślubie

  •   Wypełniony czytelnie „wniosek o wydanie dowodu osobistego”.
  •     Dwie jednakowe, aktualne, wyraźne fotografie o wymiarach 35 x 45 mm przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu, z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy. (Zrób zdjęcie przez internet)
  •     Odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku

 UWAGA!
    Do wniosku nie dołącza się dokumentów wymienionych w pkt. 3 i 4, jeżeli sporządzone zostały w Urzędzie Stanu Cywilnego miejsca, w którym osoba ubiega się o wydanie dowodu osobistego.

  •     Dowód osobisty do okazania w przypadku jego wymiany.
  •     Na żądanie organu: poświadczenie obywatelstwa polskiego lub inny dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego, jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwość co do obywatelstwa osoby.


Wniosek składa się osobiście – format A4, dwustronnie drukowany. Osoba małoletnia, która nie ukończyła 13 roku życia składa wniosek w obecności rodziców lub opiekunów prawnych. Małoletni, który ukończył 13 lat wniosek składa w obecności jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego.

 

Staraliśmy się napisać na temat: dowód osobisty po ślubie, ślub dowód osobisty, zmiana dowodu osobistego po ślubie, skomentuj czy nam się to udało.

Comments   

# ŚlubMarzanna 2012-08-30 06:13
Czy bezpośrednioo po slubie zmieniłam nazwisko, moge polecieć na Wyspy Kanaryjskie w podróż poślubną ślub miałam 25 sierpnia chcę lecieć 6 wrzesnia
Reply | Reply with quote | Quote
# SlubMarzena 2013-02-20 14:40
Witam serdecznie chcialam uzyskac informacje na temat zmiany dowodu po slubie. Poslubilam w Wali Portugalczyka i slub byl konkordatowy wzielam nazwisko od mea . slub byl koncem wresnia 2012 a ja nadal nie zmienilam dowodu. chciala bym wiediec gdzie w najblizszej mi okilicy moge to robic i jakich dokumetów potrebuje
Reply | Reply with quote | Quote
# podróż poślubnakasia 2014-09-23 13:45
Jeśli chodzi o podróż poślubną, to śmiało można jechać na stary dowód/paszport, tylko należy pamiętać, by bilet i całą resztę zarezerwować na stare nazwisko, takie jakie jest w dokumencie :) pozdrawiam
Reply | Reply with quote | Quote
# zmiana nazwiskakasia 2014-10-22 11:59
Po ślubie zmieniłam adres zamieszkania, złożyłam wniosek na dowód osobisty, czy muszę w urzędzie stanu cywilnego złożyć wniosek o zmianę nazwiska, czy następuje to automatycznie?
Reply | Reply with quote | Quote

Add comment


Security code
Refresh