Pięknie wydrukowane zdjęcie lub grafika wymaga starannego umieszczenia na ścianie. Dopiero po tym można cieszyć się pięknym widokiem. Artykuł dotyczy technicznych metod umieszczania fototapety na ścianie.


Przygotowanie fototapety
Fototapety są najczęściej drukowane na papierze  o szerokości 60cm2 o odpowiedniej długości. Fototapeta może pokrywać powierzchnię od sufitu do podłogi.  W tym momencie ważna jest znajomość wysokości pomieszczenia aby grafiki niechcąco obciąć lub zostawić  puste miejsce.
Fototapety nie mogą być pogięte. Zagięcia mogą być widoczne na umieszczonej tapecie dlatego do transportu fotowydruków używa się tub tekturowych. Można je rozluźnić na parę godzin aby niebyły  zrolowane zbyt mocno.

Przygotowanie  ściany pod fototapetę
Ściana powinna być gładka bez dziur oraz wypustek. Jeżeli przeciągamy  dłonią ścianę  i nie czujemy nierówności  oraz ich nie widać jest to akceptowalne. Najlepiej wyrównana gładzią tynkową. Przestrzegamy przed nakładaniem fototapety przed  tynkiem piaskowym. Ziarenka piasku wychodzą i są widoczne.
Ściana powinna być czysta nietłusta (plamy tłuste w wcześniej usunięte), odpylona – można ją dzień wcześniej umyć. Ściana powinna być sucha  i bez grzyba - pleśni. Fototapeta nie stanowi bariery dla pleśni i grzyba. Jeśli ma się z tym problemy warto zastosować silne środki  grzybobójcze na ścianę co zapobiegnie hodowaniu grzyba pod tapetą wówczas warto używać fototapety zmywalnej.

Przygotowanie do klejenia. fototapety
Pomieszczenie powinno być czyste, brud, piasek kurz przeszkadzają i mogą trwale umieścić się na fototapecie. Z narzędzi, które potrzeba to poziomica (niezbędna jeśli obraz jest na fragmencie) ściany – tak jak obraz.. Krzesło lub drabina, oraz czysta szmata. Klej oraz pędzel do kleju. Niektóre fototapety są na foliach samoprzylepnych

Kleimy fototapetę, czyli krok po kroku jak kleić fototapetę
1.    Rozkładamy  fototapetę
2.    Wymierzamy odpowiednio
3.    Zaczynamy kleić fototapetę od górnej krawędzi gładzić w dół
4.    Jeśli powstaną pęcherzyki powietrza przekłuwamy je cienką igłą i wypuszczamy powietrze, klej ma szanse związać i nie będzie nawet widać miejsca po pęcherzyku
5.    Wykończamy krawędzie, przycinając czy zasłaniając odpowiednią listwą.

Ustawiamy meble, roślinność i gotowe.... miłego podziwiania fototapety