Mowiąca gazeta, grająca książkaZmysły wzroku umożliwia nam odbiór wydrukowanego obrazu, ale jak można zwiększyć odbiór informacji przesłanej? Propozycją  jest zaangażowanie kolejnego zmysłu - zmysłu słuchu. Obserwujemy właśnie jak agencje reklamowe prześcigają się w wymyślaniu spotów i chwytliwych haseł  w celu wyróżnienia produktu i zwrócenia uwagi. Dźwięk można stosować nie tylko w Internecie,  telewizji ale również może być składową materiałów drukowanych.

Nowa forma reklamy – wydruk z dźwiękiem

Rozwój technologii, miniaturyzacji umożliwia otrzymanie małego urządzenia które odtwarza Doś dobrze dźwięk. Pamiętamy jeszcze kartki świąteczne z głośniczkiem, które po otwarci grały melodyjkę monofoniczną (przeważnie w dłuższym odsłuchaniu drażniące uszy. Dzisiaj istnieją głośniczki polifoniczne, których dźwiękiem jest miły dla ucha. (Analogicznie do sygnałów komórki). Dołączając głośniczek, który włącza się po otwarci strony możemy zaskoczyć czytelnika. Przykładem może być reklama koncerny samochodowego w Indiach (film poniżej).

 

mówiąca gazeta

Zalety wydruku z dźwiękiem

Dołączanie dźwięku do wydruku umożliwia leprze przekazanie treści poprzez dodatkowy zmysł słuchu. Ma również tą zaletę iż nie wymaga od czytelnika wysiłku związanego z czytaniem. Przy odpowiednim skojarzeniu obrazu z dźwiękiem można zbudować nastrój i wyobrażenie a to jest już pierwszy krok do skutecznej sprzedaży.   Ponieważ jest to mniej stosowane umożliwia zaskoczenie czytelnika i wyróżnienie się na tle innych.

Wadu wydruku z dźwiękiem.

Wadą jest głośność np. siedzimy w tramwaju i otwieramy taki wydruk i dźwięk jest odtwarzany. Co powoduje zwrócenie uwagi na czytelnika i reklamę. Tą wadę możemy również potraktować jako zaletę. Inna pozycją jest cena jednorazowego urządzenia która może wahać się w detalu o 2zł-50zł w zależności od ilości, jakości długości dźwięku. Ale ta bariera umożliwia bycie wyjątkowym i brak spowszechnienia tej formy reklamy.
Niebezpieczeństwem dla wydruków z dźwiękiem jest terroryzm. Porzucone gazety w Indiach odtwarzały  się w samolotach, pociągach rodząc panikę. Ale i tak koncern samochodowy na tym skorzystał - Nie ważne jak byle po nazwisku – stara dewiza reklamy.

Zastosowanie druku grającego.

Książki z dźwiękiem

Książki grające  widać to po dużej ilości interaktywnych książek wydających dźwięki dla najmłodszych. Sądzę że każdy z nas się z tym spotkał. Dzieciaki to po prostu uwielbiają ! Sam widzę, że wielokrotnie otwierają stronę czy naciskają guziczek aby wysłuchać ryczenia krowy czy gdakania kurki. To działa na najmłodszych – czy nie każdy z nas ma odrobinę dziecka w sobie, a jak nie ma czy nie miło wspomina dzieciństwo?

Drugą grupą książek z dźwiękiem, która ma szanse u nas zaistnieć to poezja – odpowiednia muzyka może wprowadzić nas w świat pozycji, nastroi optymistycznie. Również inne gatunki mogą posiłkować się dźwiękiem, motywować ludzi do działania itp…

Kartki świąteczne z dźwiękiem, kartki okolicznościowe z dźwiękiem

Klasyka w rozwiązaniach, każdy z nas się z tym spotkał, dostał lub kupił. Wywołuje uśmiech i zadowolenie pod warunkiem przyjaznego dźwięku. Kartki z muzyczka można kupić na poczcie, zamówić przez Internet. Najpopularniejsze melodyjki w kartkach to Happy birthday, Sto lat, Dla Elizy.

Gazety z dźwiękiem, gazety grające

Przykład gazety z dźwiękiem jest umieszczony powyżej. Podejrzewam, że w przyszłości będzie coraz więcej tego typu reklam. Docelowo gazety mogą być programowalne i zmierzać w kierunku e-booków. W gazetach o tematyce filmowej, muzycznej zastosowanie tych technologii umożliwia przekazanie próbki utworu muzycznego. Aktualnie do dużej ilości gazet dołączana jest płyta CD zawierająca sample. Rozwiązanie takie zmusza użytkownika do pracy (włozenia płyty do czytnika) co zmniejsza skuteczność przekazu treści. Dlatego mówiąca gazeta ma szanse rozwoju.

Historia łączenia druku (obrazu) z dźwiękiem.

Ja jeszcze pamiętam kartki pocztowe, okolicznościowe posiadające na jednej stronie płytę winylową zaś na drugiej miejsce do wpisywania życzeń. Taką płytę można było umieścić w gramofonie i odtworzyć. Zdarzało się dość często na poczcie, że takie kartki nie dochodziły do właściciela z powodów nielegalnego kolekcjonowania – co pokazywało duże zainteresowanie.
Petem lata 90 był bum na kartki z melodyjkami monofonicznymi. Szczególnie utwory Happy birthday, Sto lat, Dla Elizy wrzynały się w pamięci – tak wrzynały się ponieważ tą muzyczkę nie można było słuchać dalej. Najgorszy efekt panował  kiedy bateryjka padała …. Potem była cisza aż do roku 2010 i reklamy koncernu samochodowego w Indiach

Przyszłość druku z dźwiękiem, muzyką

Postęp technologii umożliwia odtwarzanie dźwięków na znacznie lepszym poziomie niż mamy to dzisiaj ale czy „patenty stanów zjednoczone” nie blokują tego typu rozwoju?  Obserwują ewolucję e-książek, e-gazet wydaje się być prawdopodobne połączenie tradycji z nowymi formami. Ale czy to jest dobre? Synteza gier z filmem spowodowała liniowość gier, gry które miały szerek scenariuszy zaczynają być ukierunkowane, odbierające swobodę i wolność wyborze ścieżki grania...


A jak wy myślicie?