ulotkaNastępnym etapem po określeniu roli i funkcji ulotki, to określenie grupy docelowej. Trzeba jasno określić do kogo ma być adresowana ulotka, a następnie dobrać formę oraz treść.  Określenie grupy docelowej umożliwi odpowiednie zaprojektowanie szaty graficznej, dobór tekstu, jakości papieru i wydruku.Charakterystyka grupy docelowej jest podyktowana treścią, którą chcemy przekazać i może uwzględniać:

 

  • wiek (ulotka skierowana do dzieci o przyjeździe cyrku - kolorowa, ulotka skierowana do ludzi w sile wieku  o uniwersytecie III wieku-z wyraźną czcionką),
  • status społeczny (ulotki skierowana do rodzin o parku dinozaurów, ulotka o spotkaniach singli).
  • zamożność (ekskluzywna ulotka SPA na ładnym papierze, tani kredyt gotówkowy w dwóch kolorach)


Wczuwając się w grupę docelową można określić, jakie materiały promocyjne mogą być naprawdę skuteczne.

Inne przykłady:

Ulotki o kursach nauki rozdawane przechodniom są najczęściej proste, na tanim papierze monokolorowe.  Ponieważ są rozdawane w dużej ilości , a trudno wiedzieć,  który z przechodniów jest aktualnie potencjalnym klientem - koszt jednostkowy ulotki nie może być duży. Inne materiały mogą być rozdawane osobom,  które odwiedzają biuro  - warto w tym momencie  przygotować dobrego rodzaju materiały bo wiemy, że jest już to wyselekcjonowana grupa.

Jeśli ulotkę adresujemy do grupy zamożnej i będziemy dystrybuować  na polu golfowym a treść ulotki będzie dotyczyć otworzenie nowego salonu  ekskluzywnego   -  ulotka powinna być ekskluzywna i zachęcać do przyjścia do salonu gdzie następuje sprzedaż.

Ulotka o imprezie naukowej może być surowa, ale treść nie powinna być trywialna, bo w przeciwnym razie u odbiorcy może wywołać uczucie dysonansu.

 

Jak przygotować dobrą ulotkę

aby była skuteczna i ekonomiczna? - część 1