Grupa docelowa i  kanały  dystrybucji  są ze sobą powiązane. Kanały dystrybucji opierają się na miejscach gdzie daną grupę osób można spotkać.

 

Główne kanały dystrybucji


1.    Rozdawanie w trakcie trwania wydarzeń takich jak: konferencje, targi, festyny, zawody sportowe, pokazy filmowe, zawody sportowe, festiwale, wystawy, spotkania z autorami. Plusem tych wydarzeń jest zebranie w jednym miejscu ludzi „z profilowanych” do których chcemy dotrzeć.  Skuteczność takiej reklamy jest na o wiele większa. Poniżej wymieniliśmy przykłady.

Pierwszy przykład:

  • Konferencja naukowa związana z chemią.  Grupa docelowa może być zainteresowana sprzętem do syntezy chemicznej, aparaturą pomiarową czy materiałami eksploatacyjnymi. Ale mogą również się reklamować na nich rzecznicy patentowi (bo przecież naukowcy niejednokrotnie SĄ wynalazcami), centra konferencyjne  (ponieważ niejednokrotnie ludzie bywający na  konferencjach również sami je organizują), inkubatory przedsiębiorczości  itp.
  • Widzowie filmu np. Matrix III – można przypuszczać, z dużym prawdopodobieństwem, że uczestnicy seansu filmowego lubią nowinki technologiczne. Czemu tej informacji nie wykorzystać adresując produkt np. telefony multimedialne, czasopisma itp.


2.    Rozdawanie przechodniom na ulicy. Grupa docelowa jest bardzo przypadkowa o różnych profilach zainteresowania. Czasami rozdający adresują ulotkę do wybranej grupy docelowej (jeżeli nie płacą im od sztuki) opierając się na swoich odczuciach. Można powiedzieć, że jest to łowienie przyszłych klientów z użyciem dużej ilości przynęty. Takie metody sprawdzają się do produktów dla dużej grupy odbiorców.

Przykład:

  • Informacja o kursach językowych, na prawo jazdy, obsługi komputera itp. pojedyncza  ulotka najczęściej jest mało wyrafinowana  i tania (koszt jednostkowy). Może wśród przechodniów znajdzie się ktoś, kto akurat będzie zainteresowany.
  • Zostawianie ulotek za szybą samochodów. Mało elegancki sposób, ale umożliwia dotarcie do grupy osób mających samochód. Bardzo często wykorzystują to agencje towarzyskie (czyżby posiadanie samochodu było oznaką niezależności?).  Nie pogniewałbym się jakby za oknem samochodu znalazłbym informacje z kuponem rabatowym o warsztacie samochodowym czy myjni.


3.    Rozdawanie w specjalnych miejscach. W określonych miejscach można spotkać określonych ludzi. Ludzie lubią się otaczać i przebywać w towarzystwie podobnym sobie. Bardzo często się znają, pomagają sobie, robią interesy. Są pewną zdefiniowaną grupą – i to bardzo dobrze bo ulotkę można adresować do konkretnej grupy ludzi.

Przykłady:

  • Zastanówcie się, kogo można spotkać na polu golfowym, ośrodkach  SPA, kortach tenisowych. Bardzo często wyłożone są tam ulotki odnoszące się do ekskluzywnych rzeczy – projekty wnętrz, kominków,  firmy samochodowe.
  • Targi branżowe dają możliwość spotkania ludzi profilowanych. Niestety na takich wydarzeniach masa folderów jest zaskakująco duża i nasza starannie przygotowana ulotka może zginąć  w stosie innych.

 

4. Dostarczenie do domów. Jest to forma bardzo często wykorzystywana do usług lokalnych takich jak pizzerie, oferty hipermarketów. Takie punkty działają w oparciu o lokalnych konsumentów.


Z tego powodu warto szukać  nowych i skutecznych kanałów dystrybucji. Poprzez zwiększenie dotarcia do potencjalnych klientów i profilowaną ulotkę jest szansa na odniesienie sukcesów.

Jak przygotować dobrą ulotkę

aby była skuteczna i ekonomiczna? -

część 1 Skuteczna reklama