Mając ustalone: Cel ulotki, grupę docelową i kanał dystrybucji przystąpmy do konstrukcji ulotki. Na wstępie warto zgromadzić materiał to jest grafikę (ilustrację, zdjęcia, schematy) oraz tekst (slogany, dane kluczowe (adres, miejsce wydarzenia, data), informacje).

GRAFIKA (zdjęcia, schematy, rysunki) muszą być dobrej jakości (ostre, kolorystycznie dobrane, z ciekawymi ujęciami). Rozdzielczość materiałów najlepiej w 300dpi i w systemie koloru CMYK.  Podejście psychologiczne przy doborze zdjęć (psychologia reklamy ) daje nam już przewagę. Ujęcia twarzy, dzieci, zwierząt są interesujące aniżeli martwej natury. Dziecko wywołuje uczucie bezpieczeństwa, uśmiech jest oznaką radości i zadowolenia. Zdjęcia jasne, wyraźne są przez nas lepiej odbierane.

  • PAMIĘTAJMY,  że  ulotka utożsamia się z produktem i odwrotnie. Powiedziałbym, że jest to podobna zależność jak pies i jego Pan – które bardzo często mają cechy wspólne. Nie wnikam kto się do kogo upodobnił bo obserwujemy rezultat (tu i teraz). Jeżeli produkt jest mało atrakcyjny – można podnieść atrakcyjność poprzez ulotkę (formę reklamy). Jeżeli chcemy wyeksponować pewne cechy produktu np. precyzje warto w ulotce na to zwrócić uwagę.


TEKST. Jest to wyważenie między tym co ludzie chcą usłyszeć, a tym co chcemy przekazać.  
Między linijkami więcej treści można przekazać, ba nawet skłamać a nikt tego nie udowodni. Nie namawiam do kłamania i oszukiwania ale zachęcam do czytania tekstu ze zrozumieniem a nie dorozumieniem (dopowiedzeniem).

Przykłady z życia:

  • Jeśli kupujemy samochód, a w ogłoszeniu jest informacja że jeździła nią staruszka – to duża część ludzi myśli sobie, że jest samochód delikatnie używana.  A przecież nie jest napisane, że samochód był łagodnie eksploatowany tylko że jeździła nią staruszka. O tym, że wnuczek pożyczał go na jazdy w rajdach w nocy bo to oznacza, że był dobrze eksploatowany.
  • Dwie kelnerki obsługiwały klientów w restauracji, w której dla Pań przygotowano niespodziankę –  sombrero lodowe. Jedna z nich mówiła do klientek, że mamy niespodziankę dla Pań i wymieniała smaki które właśnie się skończyły przepraszając, że ich już niema. Na końcu proponując jedyny smak wiśniowy. Druga zaś mówiła, że jest niespodzianka sombrero wiśniowe i pytała się z uśmiechem czy podać.  Co lepiej świadczy o firmie? Jeżeli jest się perfekcjonistą warto to powiedzieć, jeżeli nie warto nie udawać kogoś innego ale też nie warto wytykać swoich niedociągnięć.

 

Więc jaki powinien być tekst?

1.    Zwięzły i treściwy – jeżeli zdanie nic nie wnosi wykasuj go, ludzie są zabiegani i nie mają czasu na puste słowa
2.    Slogonowy – warto dawać hasła, które człowiek czyta w całości i wywołuje w nim określone bodźce.
3.    Poprawny gramatycznie i ortograficznie – niektórzy ludzie są na to bardzo wrażliwy chociaż badania przeprowadzone pokazują, że człowiek swobodnie czyta tekst w którym usunięto niektóre litery.

Kompozycja – zgranie grafiki z tekstem.

Co wyeksponować? Jak zwiększyć przekaz informacji (zdjęciem i tekstem)? Ciężko powiedzieć w skrócie. Warto po prostu parę razy poprzestawiać układ graficzny. Dla ludzi nie mających wprawy polecam podpatrywanie u najlepszych oraz recenzję w swoim zespole, u przyjaciół.

Pamiętajmy:

Ulotka odzwierciedla obraz produktu
Człowiek lubi czytać to, co chce.
Przeważająca część naszej populacji jest wzrokowcami, więc warto zainwestować swój czas w dopracowanie grafiki.

Jak przygotować dobrą ulotkę

aby była skuteczna i ekonomiczna? -

część 4 Skuteczna reklama