Przystępność drukowania sprawiają że coraz większa ilośc pojawia się gazetek lokalnych.  Małe wydania z ściśle określone grupą docelową mają duży odbiór. Mówimy tu o osiedlówkach, gazetkach parafialnych, kółek zainteresowań, informatorów. (nie mówimy o ulotkach super marketów).

Łatwość prowadzenia, małe koszty
Najczęściej gazetki są wydawane w kształcie broszur w technice cyfrowej, na zwykłym papierze (90gm2) zszywane metalowym spięciem. Do składu tych gazetek wykorzystywany jest pakiet biurowy, MS Office lub open Office. Największym kosztem jest robocizna – ale jeśli jest wykonywana przez pasjonatów to nie jest ona uciążliwa. Po gazetce lokalnej oczekujemy Bierzycach i aktualnych informacji. Najlepiej kiedy jest ona rozdawana za darmo.

Zalety gazetek lokalnych, broszur
Przekazuje informacje dotyczące bieżących spraw społeczności lokalnej. Służy jako nabędzie do budowania relacji,  integrowania. Forma gazetki jest najczęściej bardzo prosta i przystępna.

Wady gazetek lokalnej, broszury informacyjnej
Źle wykonana broszura może być nieczytelna dla ludzi starszych (dlatego nie warto skalować do rozmiarów minimalnych wielkości czcionki). Jak każda broszura wymaga papieru co nie jest zbyt ekologiczne, w tym miejscu warto zaproponować alternatywę – witrynę w sieci Internetowej. Aby przynajmniej niektórzy mogli z niej pobierać informacje. Istnieje możliwość przesłania treści na skrzynkę e-mailową za pomocą newslettera (e- biuletynu)

Podsumowując gazetki lokalne, tematyczne, broszury informacyjne – na pewno warto prowadzić ponieważ ludzie mimo że blisko mieszkają coraz ciężej jest się komunikować i integrować. A przecież człowiek ze swej natury jest istotą społeczną.

Ekologicznie przez Internet, a przynajmniej wsparte medium internetowym– biuletyn (newsletter), strona informacyjna, kanały RSS, portale społeczne.
Dziękuję tutaj radom osiedli  za osiedlówki, parafiom za gazetki parafialne, organizacjom za broszury informacyjne.