dystrybucja-czasopismaKażde dobre czasopismo jest skierowane do określonej grupy czytelników. Dystrybucja czasopisma, jego nakład i poczytność bezpośrednio wpływają na cenę sprzedawanych reklam. W tym artykule postaramy się przedstawić w jaki sposób sprawić, aby czasopismo skutecznie docierało do czytelników i było dobrze przez nich przyjmowane.

1.    Interesująca treść gwarancją czytności
Zakładamy, że tematyka jest interesująca a grupa docelowa wybrana. Warto w tym momencie scharakteryzować grupę docelową czego ona oczekuje i co może znaleźć w naszym czasopiśmie. Czym więcej i bardziej przekonamy do czasopisma tym wyższą cenę za egzemplarz podamy (pamiętajmy o możliwościach portfela klienta). Fajnie jest robić ankiety a wyniki interpretować

2.    Estetyczny wygląd przyciąga
Skład i  szata graficzna mają duży wpływ na pierwsze wrażenie, dlatego warto popracować nad tym. Gazeta szara może przewyższać merytoryczną częścią, ale to za kolorowe numery jesteśmy skłonni zapłacić więcej.

Właściwa dystrybucja czasopisma

W sieciach salonów prasowym takich jak empik, kolporter, ruch . Nie będę tutaj cytował ich warunków, lepiej jak państwo na świeżo sprawdzą ich możliwości się zwrócić do nich o warunki kolportażu. Przy czym duże sieci oceniają wcześniej czasopismo i bardzo trudno wprowadzić jest zupełnie nowe czasopismo.

Dystrybucja wysyłkowa. Dochodzą tutaj koszty wysyłki (koperty, znaczka, pakowania) jest to forma dosyć popularna dla prenumeratorów. Tworzy się wieź z czytelnikiem, dla zapewnienia lojalności stosuje się upusty.

Dystrybucja przez Internet  - możliwość kupienia czasopisma w wersji elektronicznej i wydrukowania go u siebie na swojej drukarce. Często specjalistyczne lub branżowe czasopisma stosują taką metodę (czasopisma NOT lub ELsievera). Tutaj polecam drukowanie na żądanie czasopism przez nasz portal.

Dystrybucja w trakcie specjalnych spotkań, targów, konferencji, warsztatów. Grupa docelowa już jest zorganizowana więc dystrybucja czasopisma jest znacznie ułatwiona. Często w trakcie takich spotkań rozdaje się stare numery opróżniając magazyny i dając możliwość zapoznania się z czasopismem  przez czytelników.

Niektóre czasopisma żyją przede wszystkim z reklamodawców i są bezpłatne. Ta metoda jest bardzo często stosowana do pierwszych wydań czasopisma, aby wyrobić markę i prestiż oraz trafić do grupy docelowej.

Czy macie jeszcze jakieś inne pomysły jak skutecznie dystrybuować czasopismo? Czekam na wasze komentarze