siec sprzedazy ksiazekAby książka przyniosła zysk autorowi, zwróciła koszty wydania a przede wszystkim spełniła swój cel musi być czytana. Aby była czytana musi spełniać trzy najważniejsze  warunki: dostępność, pozyskanie czytelników oraz treść.

czyli Jak promować książkę?

Dostępność czyli możliwość zakupu jej. Obecnie najwygodniejszym sposobem jest zakup przez Internet (sklepy internetowe, księgarnie internetowe) lub przez stronę książki. Istnieją tradycyjne metody dystrybucji książek takie jak klasyczne księgarnie, sprzedaż przy spotkaniach z autorem lub w sieci supermarketu.

 

Książka w Internecie

Internet jest potężnym medium przekazywania informacji, oraz reklamy. Dużą część możemy zrobić w ramach swoich, swojej rodziny i znajomych obniżając przy tym koszty promocji z zwiększając skuteczność.

Jak  skutecznie promować książkę przez Internecie.

  • Strona autora tzw. Blog (popularność autora ma bezpośredni wpływ na sprzedaż książki, dlatego duża część polityków decyduje się na wydanie swojej książki)
  • Strona książki, na której może być blog autora oraz dział informacyjny związany z tematyką książki. Można umieścic fragmenty książki itp. Ilość tekstu ułatwia pozycjonowanie książki na danej frazie.
  • Portale społecznościowe Facebook, goldenline, nasza klasa, profeo  i wiele innych. Warto tam utworzyć grupy skupione koło danej tematyki. Jest możliwość włączenia wtyczek wyświetlających ilość członków danej grupy.
  • Filmy i Kanały na youtubie umożliwiają trafienie do szerszej ilości czytelników. Filmy na której są wypowiedzi o książce, cztane fragmenty książki można również osadzić na stronie książki.
  • Komentarze, forum itp. narzędzia Web 2.0 dające interakcje z czytelnikiem. Nie dość, że otrzymujemy informacje zwrotną jak i również jest to polecenie przez innych oraz źródłem tekstu do pozycjonowania.

Spotkania z autorem

Jak książka istnieje w Internecie to warto również umożliwić przyszłym czytelnikom spotkanie z autorem.  Spotykać można się w księgarniach, konferencjach poświęconej danej tematyce. Ale również dobrym rozwiązaniem są festyny parafialne, festyny osiedlowe, dni miasta, dni dyni, ogórka itp. oraz dożynki. Organizatorzy tych imprez z miłą chęcią i bardzo często nie odpłatnie udostępnia miejsce, ponieważ wiedzą, że uatrakcyjnia to ich wydarzenie.

Książka w mediach.

Starać się pisać do gazet, prasy lokalnej, biuletynów – dzięki temu czytelnicy moja możliwość zaznajomienia się z autorem jak i fragmentem książki. Często w radiu są czytane fragmenty książki co zwiększa sprzedaż – te rozwiązania polecamy książkom w dużym nakładzie. Najkosztowniejszym rozwiązaniem i mało stosowanym jest reklama w telewizji i w radiu w postaci spotów reklamowych. Ze względu na koszt jest wątpliwa jego opłacalność.

Treść książki musi być interesująca i napisana w miarę przystępnie. Istnieje masę książek napisanych perfekcyjnie ale dobrze się nie sprzedających. Nawet w książce Bogaty Ojciec, biedny ojciec jest o tym wspomniane.

Innymi mediami sprzedawania książki są książki w wersji elektronicznej

Audiobooki w postaci mp3, których mamy możliwość słuchania w aucie, autobusie i innych miejscach. Również w postaci książek do elektronicznych czytników książek (e-booków).

Czy macie jeszcze inne pomysły jak zwiększyć sprzedaż książki? Jak zarobić na książce?