Coraz popularniejsze staje się własne drukowanie książek. Jest to podyktowane dostępnością ich w wersji elektronicznej oraz możliwością doboru formatu do swoich oczekiwań. Często bywa tak, iż książki nie są dostępne w wersji papierowej lub przysłanie ich zajęłoby dużo czasu.

Największe wydawnictwa mają w swojej ofercie również druk na zamówienie danej pozycji (elektroniczne magazyny). Ze względu na postęp i automatyzację drukowania i oprawiania cena bywa konkurencyjna a w niektórych pozycjach nawet wychodzi znacznie taniej aniżeli kupno i przesyłka w formie papierowej zza oceanu.
Aby książka wyglądała jak książka a nie jak kserówka bindowana warto zwrócić uwagę na elementy wykończenia (szczególnie oprawa) oraz na jakość druku.

 

Można to samemu zrobić lub zlecić jednej z firm drukarskich (lista dostępna tutaj).

Jak wydrukować książkę:
1)    Musimy mieć w wersji elektronicznej książkę, która by była dobrej jakości. Najlepiej w formacie PDF lub edycyjnej. Odradzamy fotografowanie stron bo jakość stron raczej nadaje się na bindowanie niż elegancką oprawę, Lepiej już w takim wypadku zeskanować.
2)    Drukujemy, nie zapominając o druku dwustronnym i o dobrym papierze. Możemy drukowanie zlecić jednej z firm włącznie z oprawą (lista dostępna …)
3)    Oprawiamy (samodzielnie lub zlecamy introligatorowi) cena uzależniona jest od ilości stron i wielkości, ale jest to w granicach 30-50zl)

Czy drukowanie książek jest legalne?

Książka – utwór jest chroniony prawem autorskim dlatego, aby być zgodnym z prawem i sumieniem należy na to zwracać uwagę.
Drukowanie jest legalne o ile masz do tego prawo.  Podczas zakupu książki w wersji elektronicznej zwróć uwagę czy będziesz miał prawo do wydruku (najczęściej masz prawo do wydruku na swoje potrzeby). Jeśli jest to książka ściągnięta z Internetu to zobacz jaką autor licencją ją opatrzył – jest dużo książek, które można powielać w formie papierowej.

Możesz również drukować książkę, kiedy jesteś autorem książki i masz prawa do materiałów. W przypadku drukowania w większej ilości 10-500 sztuk warto pomyśleć o otrzymaniu numeru ISBN. Drukowanie książek jest nielegalne jeśli do książki nie masz prawa a dodatkowo drukowane egzemplarze sprzedajesz narażając tym samym autora i wydawcę na straty finansowe.