Postaramy się w tym artykule napisać punktowo co trzeba zrobić i na co uważać aby stać się szczęśliwym autorem i posiadaczem swojej książki.

1.    Materiał na swoją książkę

Na materiał książki składają się dwa elementy treść oraz forma. Treść możesz sam napisać lub we współpracy.   Jeśli masz już  napisaną ważne jest nadanie ciekawego tytułu  z ilustrowaną, warto ją dać do korekcji językowej. Nie zapomnijmy o sporządzeniu spisu, słowa wstępu oraz zaprojektowaniu okładki.

2.    Wydanie swojej książki

Mając już kompletny materiał na książkę warto zdecydować się czy wydajemy sami czy korzystamy z wydawnictw istniejących.  W polskim prawie autor ma prawo wydania książki, nie musi rejestrować przy tym działalności gospodarczej.
Jeśli de cudujemy się na powierzenie tego zadania wydawnictwu warto zwrócić uwagę na:
•    zgodność tematyczną wydawnictwa (wydawnictwa często są sprofilowane)
•    umowę z wydawnictwem, a szczególności
•    jaki procent przychody ze sprzedaży książki trawią do autora
•    jaka jest możliwość kolejnego wydania (niektóre wydawnictwa przejmują prawo i nie ma możliwości wydania książki w innym wydawnictwie)
•    jaka jest kwota popierana od autora za wydanie książki (najczęściej całe ryzyko powodzenia książki oraz opłaty przerzuca się na autora, nie ma tu nic złego jak świadczy się wysoką jakość usług ale jest moralne wątpliwe jeśli w umowie przejmuje się prawa, w tym momencie warto się zastanowić czy nie warto samemu tym się zająć)
•    jaka jest możliwość dystrybucji, wprowadzania do sieci księgarń, promocji. Ta rzecz jest najważniejsza bo na książce która się dobrze sprzedaje można zarobić, nie piszę tu na dobrej książce tylko dobrze się sprzedającej a to jest różnica

Jak zostać wydawcą swojej książki?

 Jeśli się zdecydujemy na wydanie swojej książki to potrzeba
•    wystąpić o bezpłatny numer ISBN (ok. 2 tygodni) (więcej poniżej)
•    zdecydować się w jakiej wielkości pierwszy nakład wydajemy. Jeśli nie mamy pewności co do sprzedaży możemy wydać pilota np. 50 czy 100 sztuk, a jak się zacznie książka dobrze sprzedawać to wydrukować kolejny nakład już większy 1000 i więcej. Dla druku o małym nakładzie opłacalny jest druk cyfrowy (np. przez Internet). Dla wydań 1000 i więcej offsetowy, tam cena dla jednej strony może sięgać 1 grosza.
•    zrobić rozeznanie rynku, gdzie najtaniej i dobrej jakości zrobić wydruk
•    zlecić wydruk i odebrać
•    wysłać 19 kopi  do bibliotek
•    wprowadzić do księgarń, sieci sklepów.  Księgarnie pobierają pieniądze  za składowanie oraz procent wartości książki. Bardzo często księgarnie są profilowane tematycznie i nie są zainteresowane tytułami o nieznanej sprzedaży. Można również samodzielnie sprzedawać i tu można założyć swoją działalność gospodarczą. Przy wyborze ryczałtu możemy płacić nawet 8,5% podatku od zysku.
•    promować, promować, promować.

Numer ISBN jest nadawany dla pozycji takich jak:

drukowane książki i broszury (i ich różne formy produktu),
publikacje w języku Brailleʼa,
publikacje o określonym zakończeniu, których wydawca nie zamierza kontynuować lub regularnie aktualizować,
mapy,
filmy edukacyjne i instruktażowe, wideo i przezrocza,
książki mówione na kasetach, płytach CD lub DVD,
publikacje elektroniczne zarówno na nośnikach fizycznych (takich jak taśmy czytelne maszynowo, dyskietki czy CD-ROM-y) jak i w Internecie,
cyfrowe kopie drukowanych publikacji książkowych,
publikacje w postaci mikroform,
oprogramowanie edukacyjne lub instruktażowe,
publikacje multimedialne (jeśli podstawowym ich składnikiem jest tekst)


Numerów ISBN nie nadaje się wydawnictwom ciągłym, które oznacza się numerami ISSN oraz drukom muzycznym, które oznacza się numerami ISMN.


Krajowe Biuro ISBN nadaje numery identyfikacyjne firmom wydawniczym działającym na terenie Polski oraz przydziela pule Międzynarodowego Znormalizowanego Numeru Książki (ISBN) na ich pisemny wniosek
Instrukcja: http://www.bn.org.pl/download/document/1259577324.pdf
Wniosek dla firm: http://www.bn.org.pl/download/document/1338798464.pdf
Wniosek dla osoby prywatnej: http://www.bn.org.pl/download/document/1338798451.pdf