Warto dobrze przygotowana prezentacje-slajdy  ponieważ odciąga to uwagę od mówiącego wywołując mniejszy stres prelegenta. Oczy słuchaczy są zwrócone w stronę prezentacji, a prelegent może się posiłkować materiałem umieszczonym na slajdach. Przedstawiamy na co zwrócić uwagę podczas przygotowania dobrej prezentacji slajdów.

 


Przed przystąpieniem do przygotowywania  prezentacji musimy wiedzieć:

 

  1. Jak długo prezentacja ma trwać.
  2. Co chcemy zaprezentować.

Dobrze wiedzieć również:

  1. Jak wygląda sala, w której będziemy prezentować (zwrócić uwagę na oświetlenie).
  2. Jakim sprzętem dysponujemy (mikrofon,  komputer z oprogramowaniem).

Jeśli mamy ustalony czas (najczęściej jest on z góry narzucamy przez organizatorów) oraz wiemy co chcemy zaprezentować ustalmy konspekt, który posłuży nam do budowania prezentacji

  1. Tytuł wykładu
  2. Spis slajdów (konspekt właściwy) nie zapominając o takich działach jak:
  • Wprowadzenie
  • Omówienie tematu
  • Podsumowanie

3.    Podziękowanie

Jeżeli prezentacja jest duża można podzielić ją na mniejsze podsumowując każdy dział z osobna a na końcu podsumowując całość.

Następnie przystępujemy do pracy gromadząc tekst, grafiki, schematy. Jeśli już mamy to wybieramy szablon prezentacji. Bardzo często instytucja w której pracujemy lub zleca na przygotowanie prezentacji ma już gotowy szablon, który jest zgodny z ich logotypem (księga logotypów).
Jeśli wybór szablonu pozostaje do naszej dyspozycji staramy się wybierać schludny, elegancki i prosty w kolorach pastelowych. Jeżeli szablon jest stonowany to lepiej prezentowane są zdjęcia i grafiki. Kolorystykę również możemy powiązać z tematem, swoim ubiorem lub po prostu wybrać kolor, który lubimy.

Jak dobrze skonstruować slajd.
Na slajdzie należy umieścić tytuł slajdu oraz w podpunktach treść.  Najlepiej z ilustrować to jakąś grafiką powiązaną, lub wyeksponować to co jest ważne. Możemy również umieszczać tekst  ale w rozsądnej ilości np. definicje.  Starajmy się nie czytać slajdu !!! Widzowie mogą bez problemy przeczytać go, my coś powiedzmy co wychodzi poza slajd.


Święta zasada kompozycji
Jeżeli nie wiesz co dodać aby było ładnie to ujmij!

Kolorystyka.
Jednym podobają się „kolorowe baloniki na druciku” innym bardzo ascetyczne. Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć jakie kolory mamy dobrać. Proponuję uwzględnić grupę docelową oraz jak chcemy być postrzegani.  Kolorowe baloniki na druciku” mogą być bardzo fajne przy prezentacji plastycznych prac, a ascetyczne podczas omawiania spraw księgowych (poważnych). Warto zwrócić uwagę iż kolor może (powinien) uwypuklać rzeczy ważne.

Zdjęcia i elementy
Jeżeli zdjęcia ma tylko ilustrować to zadbajmy aby miało dobrą rozdzielczość (było ostre i kolorystycznie obojętne) oraz dobrze z kadrowane.  Zadbajmy aby napisy na schemacie były wyraźne.

Czcionka
Wybrana czcionka ma być wyraźna, a jej rozmiar umożliwiać swobodne czytanie. Ja stosuję najczęściej Verdena  rozmiar 14-16 (jest bardzo przejrzystą czcionką i na większości komputerów występuje). Jeżeli nie znamy sprzętu i chcemy zastosować mało spotykaną to najlepiej podczas zapisywania osadzić czcionkę lub eksportować prezentację do PDF.

Dobre zwyczaje w prezentacji
Dobrym zwyczajem jest umieszczanie na dole numeru slajdu, pozwala to prelegentom na zadawanie pytań do konkretnych slajdów. Słuchacze mogą zapamiętać  numer slajdu, przy którym pojawiło się pytanie. Dobrą praktyką jest umieszczenie na pierwszym slajdzie daty prezentacji i ewentualnie wydarzenia w trakcie którego jest ona wygłaszana (np. nazwa konferencji).
Zakończenie. Bardzo często pojawia się zdanie „Dziękuję za uwagę” i jest to bardzo ładny zwyczaj świadczący o szacunku do słuchacza. Warto ostatni slajd przyozdobić jakimś zdjęciem (nieraz ostatnie slajdy są luźniejsze i prezentuje się fotografie swoich współpracowników lub miejsce z którego pochodzi). Na ostatnim slajdzie można również umieścić złotą myśl lub sentencję.  Ostatni slajd prezentacji zawsze dłużej jest wyświetlany, jeżeli słuchacze nas nie znają warto im podać nasz e-mail czy instytucje, z której pochodzimy.

Czy chcesz jeszcze coś dodać - dodaj komentarz.

zapraszamy do kolejnego artykułu:

Jak wygłaszać prezentację, aby była skuteczna?