konferencjeWygłoszenie prezentacji powinno przygotowane aby tak zwane 5 minut należało do prelegenta. Przed przystąpieniem do przygotowania prezentacji oraz nauki jej musimy odpowiedzieć sobie na pytanie Co chcemy osiągnąć? Co chcemy od naszej grupy słuchaczy?

 

 • Jeżeli chcemy pochwalić się, lub pochwalić kogoś lub grupę ludzi – przedstawiamy wszystko co najlepsze i przezwyciężone problemy z uśmiechem na twarzy.
 • Jeżeli chcemy ich zaprząść do pracy nad naszymi problemami – powinniśmy przedstawić tło i przed jakimi problemami stoimy, może ktoś z Sali wie jak je obejść. Trzeba się przygotować do dyskusji.
 • Jeżeli chcemy „odbębnić, zaliczyć” – w takich przypadkach lepiej przygotować skromną prezentację i unikać dyskusji.
 • Jeżeli chcemy zakomunikować, że szukamy współpracy – warto przedstawić już istniejąca współpracę (do grupy osób chętniej się przyłączają kolejne) oraz zakomunikować że jest się otwartym na współpracę. Jeżeli się wie kogo poszukuje się to warto o tym powiedzieć – może na sali siedzi przyszły współpracowanik.
 • Jeżeli chcemy, sprzedać nasz produkt – warto pokazać produkt, jego korzyści na tle potrzeb słuchacza (według myśli Uświadamiania konsumenta jego potrzeb). Jeżeli produkt jest wyjątkowy i ma przewagę nad innymi to trzeba pokazać (lub znaleźć takie punkty).

Kiedy już wiemy co chcemy wyeksponować to zróbmy to. Dobierzmy tak slajdy i treść aby ten cel spełniły.

Sztuka wygłaszania prezentacji jest bardzo trudną ale ważną płaszczyzną życia zawodowego więc warto nad nią popracować wcześniej niż w dniu wygłoszenia. Obycie z prezentacjami procentuje nawiązanymi kontaktami, opinią czy biegłością prezentowania kolejnych.

Podczas wygłaszania prezentacji warto pamiętać:

 1. Mówić z pamięci, pokazując na slajdach zdjęcia schematy, które chcemy pokazać. Niewolno czytać slajdów – słuchacze też umieją czytać a my nie jesteśmy lektorem zawodowym
 2. Patrzeć ludziom w oczy, nie wstydzić się ich wzroku. Jeżeli patrzymy to nawiązujemy kontakt wzrokowy, budujemy zaufanie. Odradzam rozglądanie się po Sali albo gwałtowne zmienianie osoby bo to pokazuje, że jesteśmy zdenerwowani. Fajnie jest gdy monitor jest skierowany do nas a my mamy ekran za sobą – wtenczas nie musimy się wciąż odwracać.
 3. Znać swoją prezentację, nauczyć się jej, wiedzieć jaki slajd po którym występuje i płynnie przechodzić.
 4. Opanować zdenerwowanie, warto trzymać wskaźnik czy klikacz aby zrobić coś z rękami.
 5. Informacje nie tylko przekazujemy tekstem ale również ciałem i głosem
 6. Chodzić lub stać. Jeżeli stoimy i chcemy np. zmienić punkt widzenia warto jest przejść bo pokazuje się tym gestem że zmieniamy punkt widzenia.
 7. Gestykulować – przekazujemy więcej informacji ciałem niż słowem.
 8. Modulować głos - jeżeli chcemy nad czymś się zastanowić możemy zatrzymać głos, stanąć.


Warto również zadawać pytania retoryczne  i na nie odpowiadać, można w ten sposób narzucić nasz tryb rozumowania i dojść do określonych wniosków (zbieżnych z naszym celem prezentacji).


Przed wystąpieniem publicznym warto parę razy przećwiczyć prezentację, warto również głośno mówić. Jeśli jest to bardzo ważna prezentacja warto wygłosić przed kimś kogo znamy i jest nam życzliwy z prośbą o sugestie i uwagi.

Życzymy powodzenia