Kto z was lubi sterty papierów na swoim biurku? Jak zarządzać dokumentacją  by nie być przez nią przytłoczonym, pokonanym. Jak niegenerować sobie dodatkowej pracy? Czy to jest trudne? Otóż nie, Jeśli chcesz niemieć sterty papierów na biurku zapraszamy do lektóry poniższego tekstu. Postaramy się tutaj przybliżyć sztuczki i zasady sprawnej organizacji. A więc do dzieła...


Silna motywacja porządku na biurku

  1. Mniej pracy. Zasada oficjalnie stosowana w niektórych miejscach pracy (często mniej oficjalnie) to jeżeli dokument leży 5 minut u ciebie na biurku to już ma właściciela i eksperta. Dlatego bardzo szybko trzeba załatwić sprawę i wysłać dalej. Ale jak to zrobić kiedy ma się nieporządek na biurku?
  2. Twoje miejsce pracy świadczy o Tobie, a to ma wpływ na twój awans, pozycję w grupie
  3. Sprawniejsza praca – łatwiejsza praca. Jeśli nie tracisz czasu na szukanie, przekładanie dokumentów masz czas na inne sprawy.
  4. Skuteczność i terminowość. Skuteczność iterminowość twoja ma bezpośredni wpływ na zarobki, awans i zatrudnienie. Łatwo jest dotrzymywać terminów kiedy wiadomo co jest na dziś (na cito), na wczora, za tydzień. Również ważnym jest waga dokumentów i spraw. Więc warto nad tym popracować i zastosować regułę kwadratu (tabelka kolumny: ważne,  mniej ważne poziomy  pilne, może poczekać).

Zasady skutecznej pracy z dokumentami, aby mieć porządek na biurku – praktyczne porady

Nie dopuść aby stera papierów urosła
Na bierząco segreguj dokumenty w jedno miejsce, w którym układać będziesz dokumenty. Na zakończenie pracy codziennie po pracy je segreguj.

Jeśli już dopuściłeś do tego, że na Twoim biurku zalęgły się karteluszki, samoprzylepne notatki i inne dokumenty aby móc zabrać się do naprawy sytuacji najpierw musisz uporządkować papiery. Posegreguj więc dokumenty i z czystym kontem zacznij nowy „bez papierkowy” etap.

Podziel dokumenty w przegródki
Spraw sobie zwykłe rynienkę na dokumenty i opisz każdy jej poziom tak aby móc od razu segregować dokumenty. Podziel przegrutki tak, aby nigdy nie okazało się że masz w ręku kartkę, która nie pasuje do żadnej z Twoich kategorii dokumentów. Jeśli tak się zdarzy, oznacza to że albo wybrałeś złe kategorie, albo dokument który trzymasz w ręku jest Ci zupełnie zbędny i możesz go wyrzucić.

Bądź bezwzględny dla papierów
Częstym powodem tworzenia się bałaganu jest odkładanie papierów bo „mogą się przydać”. Jeśli coś jest ci teraz niepotrzebne, nie przyda Ci się w przyszłości ! Oczywiście, nie wyrzucaj takich papierów jak umowa o pracę, faktura za samochód czy karta gwarancyjna komputera – ale na takie rzeczy powinieneś mieć osobny segregator.

Nie odkładaj niczego na później
Największy bałagan tworzy się właśnie przez owe dokumenty „na później” – odłożone zestawienia, karteczki z rzeczami do zrobienia, numery telefonów, które masz zamiar wpisać do telefonu. To właśnie przez tego typu papiery rośnie Twoja sterta. Jeśli masz w ręce coś, czego nie możesz położyć w odpowiedniej przegródce Twojej rynienki, wyrzuć ją.

Znakuj dokumenty
Nie zawsze będziemy w stanie od razu pozbyć się kawałka świstka na którym zapisaliśmy ważne informacje, ale przekładanie go z miejsca na miejsce przez wiele dni również nie pomoże się nam go pozbyć. Za każdym razem, kiedy weźmiesz do ręki dokument, zrób na nim małą kropeczkę w rogu. Znak, ze dokument był ruszany. Jeśli zakropkujesz cały róg – zajmij się tym dokumentem natychmiast i postaraj się z nim uporać.

Pomyśl zanim wydrukujesz

Czy na pewno musisz drukować wszystkie maile? Czy na pewno będziesz czytał e-booka który właśnie drukujesz? A może wydrukuj tylko jego część, a następną dopiero jak zakończysz czytać obecną?

Jeśli masz pomysły lub swoje zdanie na temat jak mieć porządek na biurku napisz do nas.