fundusze europejskie promocja wytyczneNa stronach Instytucji rządowych możemy znaleźć informacje w pdf dotyczące promocji projektów UE, w których są przede wszystkim informacje o logotypach i konstruowaniu belek z logami UE, programu (POKL, POIG itp.) oraz UE. Informacje odnoszą się do nalepek, prezentacji, oznakowania. Ale nie ma informacji jak skutecznie promować aby było widać nasz projekt i tym się tutaj zajmiemy.

Dlaczego ważna jest promocja projektu?

Po pierwsze być zauważonym co daje duże szanse na:

  • dobrą realizację projektu
  • zapewnienie trwałości , odbioru projektu
  • zwiększenie szansy na kolejny projekt (NAJWAŻNIEJSZE!!!)

Jak wiemy i obserwujemy dobre konsorcja, instytucje otrzymują projekt za projektem i są chętni do współpracy z nimi. Oczywiście na kontynuowanie zdobywania projektu wpływają różne czynniki jak dobre rozliczenie, dobre napisanie  czy odpowiedni tym beneficjenta. Ale dzięki promocji możemy uzyskać dobrych konsorcjantów, partnerów.

A więc przystępujmy do promocji- nietypowy punkt widzenia szansą na wyróznienie się to podstawa merketingu

1.    Strona Internetowa  projektu

Wizytówka w Internecie musi mieć informacje o projekcie, co się w nim dzieje. Budżet projektu umożliwia nie kiedy stworzenie portalu dla danej tematyki i osadzeniu w niej projektu. Środki, które dysponuje się pozwalają na wypromowanie adresu internetowego, pozycjonowanie treści, przygotowanie treści (artykuły, grafika). W  wytycznych projektu nie ma informacji dotyczących jak szeroko nam można rozbudować stronę projektu. Przy niektórych jest tylko zastrzeżenie że nie można czerpać dodatkowych korzyści z reklamy (sprzedawać reklamy). Sprzedaż reklam jest tylko marginalną częścią korzyści których może przynieść portal.

2.    Drukowane materiały promocyjne projektu

Dobrą metodą jest znalezienie czasopisma które jeden numer poświęci naszemu projektowi ewentualnie jako dodatek. U możliwi to trawienie do odbiorców i zapewni wysoki standard materiału promocyjnego.

Oznakowanie - duże pole do działania

3. Oznakowanie laptopów, komputerów, stacji roboczych w projektach UE

- tapety i wygaszacze ekranów komputerów. Mogą to być animowane ale również bardzo proste statyczne rzeczy. Zwróćmy uwagę, że często spoglądamy na monitor przechodząc koło czyjegoś laptopa – czy to nie jest świetne miejsce
- Grawerowanie – duża część komputerów kupowana w ramach projektu ma metalowe obudowy lub plastikowe, które umożliwiają  wygrawerowanie informacji. Wygląda to bardzo profesjonalnie oraz dyskretnie promuje projekt. Graweru nie można zdjąć jak nalepki ale da się usunąć technikami grawerowania. Najbardziej popularną technika grawerowania jest technika laserowa umożliwia bardzo dużą dokładność.

4. Nagrania video i mp3 dla promocji projektów

Film o ciekawym temacie z dodaniem dyskretnej informacji, że taki temat jest realizowany w ramach projekcie jest dosyć dobrym sposobem na promocje. Jeśli treść będzie interesująca to internauci będą przesyłać sobie nawzajem go. Podobnie jak śmieszne reklamy.

5. Komiks, kreskówka

Nic tak nie powoduje  poprawienie humory jak ciekawa, rozśmieszający rysunek, scenka. To jest dobra metoda do rozsyłaniu go przez zainteresowanych do znajomy itp.

Czy macie jeszcze inne pomysłu na dobrą promocje projektu?