Przegląd programów do generowania kodów kreskowych (paskowych)

Istnieje duża ilość programów do generacji kodów paskowych (kreskowych, barcodów) część z nich jest komercyjna i kosztuje nawet tysiące dolarów. Poniżej przedstawiamy oprogramowanie dostępne dla użytkownika bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przyjaznym programem jest Pakiet biurowy Open Office. Po zainstalowaniu wtyczki barcode  program Open Office ma możliwość generowania kodów kreskowych. Instalacja wtyczki polega na ściągnięciu wtyczki

(adres wtyczki: http://extensions.services.openoffice.org/en/node/3946), a następnie na kliknięciu w plik wtyczki (Barcode_1.3.1.oxt). Open Office powinien sam się uruchomić i poprowadzić przez instalacje wtyczki. Jeżeli  Open Office się nie otworzy, to uruchamiamy Open Office Draw. Następnie  w menu górnym wybieramy Narzędzia -> Menadżer rozszerzeń... i tam wczytujemy naszą ściągniętą wtyczkę.

 

 

Po zrestartowaniu programu (po ponownym otworzeniu Open Office Draw) w menu górnym wybieramy "Wstaw" -> "Barcode".

Następnie pojawia się okienko gdzie w pisujemy nasz numer ISBN

Po kliknięciu OK otrzymujemy gotowy kod kreskowy (paskowy).

Istnieją również inne sposoby do generowania kodów kreskowych (paskowych). Przykładem może być generowanie kodu przez stronę, kod taki jest dostępny między innymi na tej stronie w zakładce "Kody Graficzne" -> "Generator kodów Paskowych". Wpisując cyfry otrzymujemy gotowy kod.

Programy komercyjne posiadające możliwość generowania kodów paskowych to Corel (Corel BARCODE WIZARD), Barcode Generator Software i inne.   W programach Open Source, takich jak Inkscape (vector barcode inkscape) oraz Scribus istnieje również możliwość generowania kodów kreskowych.